Pierwsza praca to dla młodych osób zdecydowanie nowe doświadczenie, które niesie ze sobą wiele obaw. Niezależnie od wieku, wykształcenia czy celów, jakie chcemy osiągnąć znalezienie pierwszej pracy, nie należy też do najłatwiejszych. Szczególnie może przeszkadzać w tym mała znajomość rynku pracy czy brak doświadczenia. Poniżej kilka przydatnych porad dla osób szukających swojej pierwszej pracy!
Jak napisać CV i poradzić sobie z brakiem doświadczenia
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, szukają pierwszej pracy, jest napisanie profesjonalnego CV. Jako że nasza pozycja na rynku nie jest najmocniejsza, warto wyróżnić się na tle innych kandydatów, przygotowując profesjonalne CV. Jest to doskonały sposób na pokonanie już na starcie wielu osób, które tego nie robią. Nowoczesne, modne i nienaganne CV z pewnością przykuje uwagę pracodawcy i będzie mówiło o naszej profesjonalnej postawie. CV takie możemy wykonać za darmo lub w cenie kilkunastu złotych w kreatorach CV. W internecie istnieje wiele stron, na których możemy wybrać jeden z wielu estetycznych szablonów, wpisać dane i pobrać gotowy dokument. Jest to najszybszy ze sposobów na stworzenie CV, a poświęcając kilkanaście złotych i godzinę czasu, otrzymamy elegancki kolorowy dokument z grafikami, wykresami, ikonami i czytelnymi czcionkami. Jeśli posiadamy nieco więcej środków — ok. kilkudziesięciu złotych, warto zlecić wykonanie CV agencji zatrudnienia lub profesjonaliście. Dzięki temu zyskamy też pomoc i poradę odnośnie naszej indywidualnej sytuacji. Nie warto tworzyć CV samemu np. w MS Word lub innych edytorach tekstowych, gdyż takie CV nie będzie efektowne i nie jest najwyżej oceniane przez pracodawców.
Brak doświadczenia to jeden z największych problemów, z jakimi spotykamy się, aplikując do pierwszej pracy. W zależności od sytuacji może być on mniejszym lub większym kłopotem, ale wiele osób nie wie jak ująć taki brak i jak go odpowiednio zaprezentować. Warto robić to w określony sposób, aby był on mniej istotny w zestawieniu z innymi plusami i nie odstraszał pracodawcy. Główną zasadą “maskowania” braku doświadczenia jest jego marginalizowanie. Nie powinniśmy CV rozpoczynać od sekcji doświadczenia a od sekcji wykształcenia w części głównej. Doświadczone powinno znaleźć się na dole strony, a my mamy trzy opcje do wyboru. Pierwszą będzie jasne określenie, iż nie mamy doświadczenia. Możemy napisać dwa lub trzy zdania, że jest to nasza pierwsza praca i aplikując, opieramy się na wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach osobistych. W drugiej opcji w tym miejscu możemy umieścić np. nasze wolontariaty, prace dorywcze lub wakacyjne, projekty w których uczestniczyliśmy itp. Jeśli mamy takowe doświadczenie na koncie, a nigdy nie pracowaliśmy jedynie w typowej firmie “na etacie”, możemy nagiąć zasady i umieść w sekcji doświadczenia właśnie takie informacje. Trzecia opcja, która będzie dobrym wyborem np. dla studentów którzy ukończyli uczelnie, jest nieumieszczanie w ogóle sekcji doświadczenia. Konkretny pracodawca, do którego aplikujemy, będzie znał naszą sytuację, a jeśli aplikujemy anonimowo, rekruterzy zauważą nasz wiek oraz rok ukończenia nauki. Brak sekcji to brak pola do krytyki i jasna sytuacja w cv.
Gdzie szukać ofert pracy
Jeśli mamy już odpowiednie cv i chcemy rozpocząć szukanie nowej pracy, warto na początku sprawdzić kilka miejsc wartych odwiedzenia. Wiele osób robi błąd, iż szuka jedynie ogłoszenia na największym portalu ogłoszeniowym np. OLX, pomijając inne opcje. Spora liczba pracodawców ogłasza się też w inne sposoby i poprzez to możesz stracić wiele cennych możliwości. Oprócz portalu ogłoszeniowego typu OLX warto odwiedzić mniej znane portale jak np. gumtree czy gratka. Istnieje kilkanaście portali ogłoszeniowych i powinniśmy oferty sprowadzić na nich wszystkich. Dobrym miejscem do poszukiwania pracy są też social media i np. Facebook, gdzie istnieje wiele grup z lokalnymi lub branżowymi ogłoszeniami o pracę. Ogłoszenia znajdziemy też na forach internetowych oraz lokalnych serwisach w sieci. Szukając pracy, możemy też odwiedzić witrynę pracodawców z okolicy lub globalnej marki, gdyż na takich stronach często też istnieje możliwość dodania CV czy odpowiedzi na ogłoszenie. Do miejsc, gdzie mogą znajdować się jeszcze ogłoszenia, należy gazeta tradycyjna, tematyczne portale internetowe czy aplikacje mobilne na smartfona.
W jakich branżach warto rozpocząć pierwszą pracę?
Wiele młodych osób — szczególnie po szkole średniej lub niemających sprecyzowanych celów, czuje się nieco zagubionych na rynku pracy i nie zna w ogóle jego specyfiki. Istnieje jednak kilka branż, w których prace powinniśmy dostać “od ręki” – szczególnie w dużych miastach. Z pewnością jest to gastronomia. Sieci takie jak McDonald’s czy Burger King przyjmują bardzo wiele osób, a rekrutacja jest otwarta praktycznie non-stop. W takim miejscu otrzymamy przeważnie umowę o pracę, stabilne zatrudnienie i nieco wyższą niż minimalna pensję. Prywatne bistra, restauracje czy bary również poszukują kelnerów, pomocników kucharzy itp. W takich miejscach stawki mogą być dużo wyższe, ale i sama praca może mieć bardziej niestandardowy charakter np. pod względem godzin pracy czy ilości dni pracujący w miesiącu.
Jeśli zależy nam na pracy biurowej, bardzo prosto możemy zatrudnić się w call center. Jest to ogólnie dość sporna branża. Praca tam, polega na wykonywaniu połączeń oraz sprzedaży np. usług telekomunikacyjnych itp. Jeśli jednak nie mamy problemu przy kontakcie z klientem oraz jeśli zatrudnimy się w dużej i renomowanej agencji, otrzymamy w zamian stabilną pracę i dobre warunki socjalne. W tej branży bardzo łatwo znaleźć pracę — nawet w takich markach jak T-mobile, NC+ itp. Wynagrodzenie to najczęściej podstawa + premia od zrealizowanych umów. Pracując w takich korporacjach, możemy też liczyć na awanse hierarchii firmy.
Trzecią branżą, która obecnie oferuje wiele wolnych miejsc, jest branża produkcyjna np. gastronomiczna czy motoryzacyjna. Fabryki zatrudniają praktycznie non-stop, a dużą ich ilość pozwala na spory wybór. W fabrykach spotkać możemy różny zakres pracy — od najprostszych i monotonnych po ciężkie fizycznie. Praca odbywać się może też na trzy zmiany — także nocne. Wyszukując jednak w swojej lokalizacji zakłady produkcyjne o dobrej renomie, możemy liczyć na stałe zatrudnienie, średnią pensję ok. 2500 zł netto czy pakiet socjalny.