ile zarabia agent nieruchomości

Agenci nieruchomości zarabiają bardzo duże pieniądze. Ten fakt nie ulega wątpliwości. Na jakiej podstawie jednak ustalana jest wysokość zarobków agenta nieruchomości? Czy jest to stała i niezmienna pensja? To pytania, które bardzo często są zadawane. Prawdą jest jednak to, że to, jak dużo zarabia agent nieruchomości, zależne od wielu różnego rodzaju czynników. O tym, jakie to są czynniki i na co należy zwrócić uwagę przy ich ustalaniu, przeczytacie w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – podstawa pensji

To, od czego musimy zacząć, kiedy mówimy o wysokości pensji agenta nieruchomości, to ustalenie, czy posiada on podstawę jej wysokości. Niemalże w każdym przypadku, agenci nieruchomości posiadają odpowiednią podstawę wysokości pensji. To, jak wysoka ona będzie, zależy od tego, w jakim biurze nieruchomości jesteśmy zatrudnieni. Wiele też zależy od tego, jak duże doświadczenie posiadamy, jeśli chodzi o sprzedaż nieruchomości. Nie możemy też jednak zapominać o tym, że nie każdy może zostać agentem nieruchomości. Aby wykonywać ten zawód, niezbędne jest ukończenie odpowiednich kursów, które pozwolą nam na wykonywanie tego zawodu. Musimy też posiadać tzw. licencję. Jej zdobycie także wymaga czasu.

Ile zarabia agent nieruchomości?

Skoro wiemy już, od czego w pierwszej kolejności zależna jest wysokość pensji agenta nieruchomości, możemy przejść do analizy tego, jak wysoka ona jest. Ustalmy na początku jedno: podstawa wysokości pensji agenta nieruchomości, nigdy nie jest równa tzw. najniższej krajowej. Podstawa zawsze jest nieco wyższa i z reguły wynosi ona około 3000 zł brutto. Do tego należy jednak doliczyć jeszcze tzw. prowizje od sprzedaży. Za każdą, sprzedaną dla konkretnego biura nieruchomości nieruchomość, agent otrzymuje prowizje. Z reguły wynosi ona kilka procent od wysokości kwoty, za którą została sprzedana konkretna nieruchomość.

agent nieruchomości

Czy agent nieruchomości zarabia tylko i wyłącznie na sprzedaży nieruchomości?

Kolejną kwestią, którą musimy poruszyć, kiedy mówimy o ustaleniu wysokości zarobków agenta nieruchomości, są inne czynności, które w ramach wykonywania swojego zawodu agent pełni. Mowa tutaj przede wszystkim o pośrednictwie w wynajmie nieruchomości. To także dochodowe zajęcie i nierzadko agenci nieruchomości zarabiają na pełnieniu tego rodzaju obowiązków więcej, aniżeli na samej w sobie sprzedaży mieszkań. Wynika to przede wszystkim z faktu, że znacznie częściej mamy do czynienia z wynajmem mieszkań, aniżeli z ich sprzedażą lub kupnem. O tym także nie możemy zapominać, kiedy próbujemy ustalić, jak dużo może zarobić agent nieruchomości.

Ilość czasu pracy – to także ma znaczenie

To, o czym także nie możemy zapominać, kiedy próbujemy ustalić wysokość zarobków agenta nieruchomości, to ilość czasu pracy, którą on wykonuje. Prawdą jest bowiem, że agenci nieruchomości najczęściej nie mają sztywno ustalonych godzin pracy. Bardzo często pracują oni popołudniami, np. pokazując mieszkania na sprzedaż czy też zajmując się pokazywaniem lokali, które przeznaczone są na wynajem. Agent nieruchomości może mieć też ustaloną stawkę godzinową, dzięki której wysokość jego pensji ulegnie zwiększeniu.

nieruchomości

Jak wysoka może być pensja agenta nieruchomości?

Reasumując, czynników, które bezpośrednio wpływają na wysokość zarobków agentów nieruchomości, jest bardzo dużo. Ostatecznie, możemy jednak śmiało powiedzieć, że wysokość pensji agenta nieruchomości waha się od 4 tysięcy netto do nawet 8 tys netto. Wszystko zależne jest jednak od tego, jak wiele nieruchomości uda się w danym miesiącu agentowi sprzedać. Nie można bowiem zaprzeczyć, że wysokość wynagrodzenia agenta nieruchomości, jest w dużej mierze prowizyjna. To bardzo absorbujący zawód i nie każdy decyduje się na jego wykonywanie. Jeśli jednak mamy możliwości i ukończyliśmy odpowiednie kursy, spokojnie możemy rozważyć wykonywanie pracy agenta nieruchomości. Wysokość naszych zarobków z pewnością będzie w stanie wynagrodzić nam godziny spędzone w pracy. Jeśli jednak cenimy sobie czas spędzony z rodziną, poważnie się nad podjęciem takiej decyzji zastanówmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here