Przychodzi ten piękny moment, kiedy w rodzinie lub wśród przyjaciół na świat przychodzi owoc miłości. Długo wyczekiwane niemowlę. Radości i okrzykom nie ma końca. Każdy przybywa z odwiedzinami i prezentami. Robi pamiątkowe zdjęcia. Szczególnie ważnym dniem dla rodziny i bliskich jest chrzest. Rodzice wybierają datę, kościół i chrzestnych. To również od nich zależy, jak dużo osób zaproszą na wydarzenie. Warto wiedzieć, że na chrzcinach panują różne zwyczaje.
Rodzice, po uroczystości, zapraszają na wspólny posiłek i spędzenie czasu. Dobrym zwyczajem gościa jest przyjście z prezentem. „Puste ręce” nie są zgodne z zasadami savoir-vivre. Rodzice są gospodarzami i wkładają wiele wysiłku oraz pieniędzy, aby wspólne uczcić ten ważny dzień. Z drugiej strony, należy pamiętać, że niemowlę, sama uroczystość oraz obecność gości są bardzo znaczące i o wiele ważniejsze, niż jakiekolwiek prezenty. Jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem, wystarczy symboliczny upominek.
Ile się daje na chrzciny?
Jeśli jesteś ojcem chrzestnym lub matką chrzestną sprawa wygląda zupełnie inaczej niż dla „zwykłego” gościa. Znaczenie ma również stopień zażyłości rodziny i dziecka. Im bliżej jesteś rodziców dziecka, tym lepiej zastanowić się nad większym datkiem lub prezentem. Jeżeli rodzice i dziecko są ci dalsze, daj mniejszy upominek.
Kwota, którą podarujesz, zależy od ciebie, twojej zażyłości oraz grubości twojego portfela. Pamiętaj, że nikt nie będzie cię oceniał na podstawie darowanego prezentu. Wybierz taką kwotę, z którą dobrze będziesz się czuł. Nie powinna ona być zbyt wysoka, żeby nie wprowadzać rodziców w zakłopotanie.
Świetnym pomysłem będzie podarowanie czegoś, co może przydać się niemowlęciu lub rodzicom. W tym celu możesz podpytać głównych zainteresowanych lub ich bliskich, o ile sam nie należysz do tego grona. Wszelkie zabawki edukacyjne będą dobrym pomysłem i zostaną z dzieckiem na dłużej. Możesz również zastanowić się nad matą edukacyjną, chodzikiem, podgrzewaczem do butelek, wanienką…
Opcji jest bardzo dużo i należy dostosować je do sytuacji. Nie kupuj takich prezentów w ciemno, zwłaszcza większych i bardziej długotrwałych niż zabawki. Jeśli rodzice mają już takie zaopatrzenie, możesz narobić im dodatkowego kłopotu. Będzie brakować im miejsca w domu. Zamiast poświęcać czas dziecku, będą tracić go na poszukiwania kogoś, komu przedmiot może się przydać. Oczywiście, że liczą się dobre chęci, ale lepiej wcześniej zrobić rozeznanie.
Jeśli nie jesteś bardzo blisko z rodziną a ktoś inny pełni rolę matki lub ojca chrzestnego czy świadków chrztu, włóż do koperty symboliczną kwotę lub kup dziecku drobną zabawkę. Będzie to miły gest i ukłon w stronę rodziców, którzy zaprosili cię do dzielenia tych wzruszających chwil. Kiedy dać prezent na chrzcinach? Ta kwestia może wydawać się problematyczna do zaplanowania, ale spokojnie. Na pewno uda ci się wyczuć dobry moment.
Daj sobie i rodzicom czas podczas ceremonii i po wyjściu z kościoła. Najlepiej, jak spokojnie dotrzecie na miejsce uroczystości, każdy zajmie swoje miejsce i sytuacja nieco się ustabilizuje. Wtedy, jeszcze przed posiłkiem, będzie dobry moment na wręczenie prezentu. Nie rób tego w kościele lub momencie przechodzenia z miejsca na miejsce. Pamiętaj, że rodzice mają tego dnia dużo na głowie, a dziecko nieustannie potrzebuje opieki. Całemu wydarzeniu towarzyszy wiele emocji: radości i wzruszenia, ale również stresu związanego z organizacją. Dlatego nie dodawaj kłopotów rodzicom.
Jeśli przymierzasz się do wręczenia prezentu, a dziecko zaczyna płakać, nie przejmuj się. Odłóż ten moment i daj rodzicom zająć się dzieckiem lub pomóż im w tej opiece. Kiedy wszystko się uspokoi, możesz podjąć próbę wręczenia prezentu czy koperty. Pamiętaj, że upominek musi być dostosowany do stopnia twojej zażyłości z rodzicami i dzieckiem oraz do stanu twojego portfela, a także całej sytuacji. Tak, aby każda strona czuła się z tym faktem w porządku. Najważniejsza jest twoja obecność. W twoim przypadku to ty decydujesz, ile się daje na chrzciny!