ile kosztuje proteza zębowa

Ruchoma proteza zębowa to najpopularniejszy sposób na uzupełnienie braków zębowych. Do wyboru są też protezy stałe. Szeroka gama protez pozwala na indywidualne dopasowanie ich do rodzaju braku oraz do oczekiwań pacjenta. Z jakimi kosztami protezy należy się liczyć?

W gabinecie stomatologicznym pacjent może skorzystać z różnych typów protez zębowych. Są one dostępne zarówno na NFZ – wówczas koszt ich wykonania pokrywa ubezpieczenie zdrowotne, jak również można zamówić je w gabinetach prywatnych świadczących usługi protetyczne.

To, ile kosztuje proteza zębowa, zależne będzie przede wszystkim od jej rodzaju. Na jaki wydatek muszą przygotować się pacjenci?

Protezy zębowe refundowane przez NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje pacjentom możliwość skorzystania z refundacji protezy zębowej częściowej albo całkowitej.

Protezy ruchome częściowe przysługują tym pacjentom, którzy nie posiadają od 5 do 8 zębów własnych. W przypadku całkowitego bezzębia pacjent może otrzymać protezę całkowitą.

NFZ refunduje jedną protezę częściową albo całkowitą na 5 lat. Wyjątek dotyczy osób po leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki – wówczas mogą one otrzymać protezę bez tego ograniczenia czasowego.

Pacjentowi przysługuje także naprawa protezy bez opłaty raz na 2 lata.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie najtańsze protezy akrylowe. Są to protezy estetyczne, niemniej jednak nie zawsze komfortowe oraz mogą szybko się łamać, więc będą wymagały systematycznych napraw lub wymiany na nowe.

Dodatkowo, problemem może być czas oczekiwania na wizytę u dentysty na NFZ. Czasami to nawet kilka miesięcy. W związku z tym coraz więcej pacjentów decyduje się na odwiedzenie gabinetu prywatnego.

Ceny protez ruchomych w prywatnym gabinecie stomatologicznym

Prywatne gabinety stomatologiczne mogą zaproponować swoim klientom szeroką gamę protez zębowych ruchomych. Są to zarówno niedrogie protezy akrylowe refundowane przez NFZ, jak również droższe protezy zapewniające większy komfort użytkowania.

u protetyka

Za standardową protezę akrylową w gabinecie prywatnym trzeba zapłacić od około 500 do 1200 złotych za jedną część. Gdy proteza ma obejmować górę i dół, należy podwoić koszty.

Więcej trzeba będzie zapłacić za nowocześniejszą protezę szkieletową. Taki typ protez może być zastosowany jedynie u tych pacjentów, którzy mają jeszcze zęby własne. Protezy szkieletowe utrzymują się na zębach pacjenta i na śluzówce. Są bardziej stabilne i komfortowe niż protezy akrylowe. Nie powodują także niszczenia zębów naturalnych. Koszt takiej protezy to od około 1000 złotych do nawet 3000 złotych.

Do dyspozycji są także bardziej zaawansowane protezy określane mianem overdenture, inaczej protezy nakładkowe. Opierają się one na korzeniach zębów naturalnych u pacjenta lub też można oprzeć je na implantach stomatologicznych. Są to protezy bardzo stabilne, komfortowe i estetyczne. Ceny takich protez zaczynają się od około 1500-1800 złotych i mogą przekraczać 3000 złotych.

Warto pamiętać również o tym, że sam koszt protezy to jeszcze nie wszystko. W prywatnym gabinecie trzeba będzie zapłacić często za inne usługi, na przykład za wyleczenie zębów, za ich oczyszczenie, za wykonanie zdjęć RTG, gdy będą one potrzebne. W związku z tym koszt założenia protezy może być wyższy.

proteza zębowa

Protezy stałe – trwałe i estetyczne, lecz najdroższe

W prywatnych gabinetach stomatologicznych można skorzystać również ze stałych protez zębowych. Są to protezy mocowane na stałe, które nie są wyjmowane z jamy ustnej. Są estetyczne, stabilne, trwałe i bardzo komfortowe, lecz trzeba liczyć się wtedy z dość wysokim kosztem.

Do protez ruchomych stałych zaliczają się korony zębowe umieszczane na korzeniu zęba lub implancie – to koszt od koło 500 złotych za koronę kompozytową do nawet 3000 złotych za tę porcelanową. W gabinecie prywatnym można też założyć most protetyczny. To koszt od około 600 złotych za most kompozytowy na włóknie szklanym do nawet 6000 złotych za rozbudowany most pełnoceramiczny.

Cenniki protez ruchomych oraz protez stałych można znaleźć na stronach WWW gabinetów dentystycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here