akwarium

Przed przystąpieniem do zakupu akwarium warto ustalić wpierw, gdzie dokładnie zostanie ono umiejscowione. Sprawa ta nie jest zupełnie dowolna, a w trakcie wybierania miejsca należy kierować się konkretnymi względami i wskazówkami. Jakimi? Tego dowiesz się z tekstu poniżej. Udzielamy także praktycznych porad skierowanych do osób urządzających swój pierwszy zbiornik. Skupiamy się między innymi na wyborze systemów umeblowania dedykowanych do zbiorników akwariowych.

Miejsce optymalne na ustawienie akwarium 

Gdzie warto stawiać zbiornik akwariowy? Odpowiedź nie jest prosta, a wskazanie konkretnego miejsca często zależy od konstrukcji danego budynku, układu pomieszczeń oraz innych spraw. Zacznijmy od wymienienia miejsc, w których akwaria nie powinny się pojawić. Przede wszystkim – są to bezpośrednie okolice okien oraz drzwi. W miejscach tych panuje dość duży ruch, który stanowi potencjalne źródło zagrożeń dla całego zbiornika. Ponadto, akwarium ustawione w bezpośrednim sąsiedztwie okna będzie narażone na nadmiar promieni świetlnych, co może mieć zgubny wpływ na prawidłowy rozwój rybek oraz roślin akwariowych. Szczególnie ważne są pod tym względem te ostatnie – których zapotrzebowanie na światło może być zgoła od obecnej aury pogodowej. 

Drugą ważną sprawą związaną z oknem jest unikanie wahania temperatur. Jak dobrze wiadomo, to właśnie w okolicy okien oraz parametrów dochodzi do największego ubytku ciepła, które w okresie zimowym wydostaje się na zewnątrz budynku. Tymczasem, zachowanie odpowiedniego poziomu ciepła w zbiorniku to podstawowa reguła jego prowadzenia. By obecna w zbiorniku grzałka nie była narażona na przeciążenia, warto więc unikać miejsc o nadmiernych wahaniach temperatury. O wiele lepiej sprawdzi się zacienione miejsce ulokowane w głębi pomieszczenia. 

Meble i szafki pod akwaria – jak wybierać, by nie żałować? 

Wybór podstawy pod akwarium nie jest obowiązkowy, jednak w wielu sytuacjach może znacząco ułatwić przebieg całego procesu aranżowania. Przede wszystkim – oferowane w specjalistycznych sklepach szafki są wytrzymałe, solidnie skonstruowane oraz zdolne unieść udźwig kilkudziesięciu kilogramów, a niekiedy nawet kilkuset. Oczywiście, konkretną szafkę należy dobierać względem wybranego już zbiornika wodnego. Ponadto, szafki wyposażone są w specjalne schowki, półki i szuflady, pomocne w organizacji przechowywania wszystkich akwarystycznych akcesoriów – pokarmu, suplementów, przyrządów mechanicznych, a także zapasowego podłoża i innych elementów zapasowych.

Akwarium z szafką to wybór osób, które w akwarystyce stawiają swoje pierwsze kroki. Jeśli pragniesz zaopatrzyć się w mebel pod akwarium samodzielnie, wówczas polecamy sięgać przede wszystkim po produkty skonstruowane z drewna, o prostej, zarazem wytrzymałej konstrukcji. Meble wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych są rzadziej wybierane i odznaczają się mniejszą przydatnością. Wybierając mebel samodzielnie, warto zwrócić uwagę na wielkość jego blatu, która powinna pasować do rozmiarów dna zbiornika. Ponadto, konstrukcja mebla powinna umożliwiać jego swobodne dosunięcie do ściany (lub narożnika), przy której planujesz postawić akwarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here