Rusz się, nie bądź żachwa!

Jest sobie pewien zwierzak morski, o naprawdę uroczym wyglądzie i jeszcze słodszej nazwie. Żachwa. Młoda żachwa pływa sobie radośnie po przestworzach mórz i oceanów, ale kiedy nadchodzi w jej życiu pewien czas, znajduje sobie jakąś fajną skałę, gdzie osiada na resztę swego życia. I wtedy właśnie "zjada" swój mózg.  Jak myślicie, dlaczego?

A Wam też byłaby potrzebna jakaś pofałdowana masa, pochłaniająca 1/4 energii dostarczanej każdego dnia, gdybyście do końca życia mieli się nie ruszać?

Ruch, moi drodzy, to podstawa. W każdym znaczeniu, bo pod żadnym pozorem nie chodzi mi jedynie o aktywność fizyczną.


Rusz się-świat stoi przed Tobą otworem!
Stop złudzeniom-wcale nie jest tak, że wykorzystujemy jednie 30% swojego mózgu. To bajka dla tych, którzy po cichu liczą na cud-ot, pewnego dnia ich mózg wygeneruje jakieś supermoce i staną się zdolni do rzeczy, o których wcześniej im się nie śniło.
Nie, moi drodzy, tak nie będzie. Ten cudowny twór chroniony przez naszą czaszkę i mnóstwo innych mechanizmów obronnych już teraz pracuje na pełnych obrotach. A my powinniśmy go wspomagać jak tylko się da. Poprzez ruch właśnie.
Ale nie ten wymuszony, bo trzeba wstać, jakoś się dowlec na uczelnię czy do pracy, przetrwać dzień, wieczór przeznaczyć na resztę obowiązków i pójść spać. Bez odrobiny refleksji nad tym zautomatyzowaną codziennością, która przepływa nam przez palce.

Rusz się po swoje marzenia-zrób jakiś drobny krok, rozpisz je na pomniejsze cele tak, by już dziś móc zacząć robić coś w kierunku ich spełnienia.
Rusz się, by docenić swoje zmysły-wyjdź na spacer z zamiarem odczuwania wszystkiego dookoła całym sobą.
Rusz się, by poznać nowe. Miejsca, ludzi, jedzenie. A może nawet pasję, przyszły zawód, który będzie Twoim spełnieniem?
Rusz się, bo doświadczenie jest tym, co buduje i wzbogaca Twoją osobowość i czyni Cię człowiekiem "pełniejszym".


Rusz się, bo Twój mózg tego potrzebuje. Odwdzięczy się, możesz mi wierzyć!
Zresztą, już to zrobił, we wczesnym dzieciństwie chociażby. Nic innego jak możliwość poruszania się zapoczątkowała proces poznawania tego ogrooomnie ciekawego i fascynującego świata.

Więc dalej, do dzieła.
Raz-dwa, ruszmy się, na zdrowie!

Spodoba Ci się również

0 komentarze

It means a lot, thank You!

Subscribe